Przepisy z rabarbarem – co zrobić z rabarbaru?
Maj to zdecydowanie idealny pod kątem kulinarnym miesiąc! Mamy w końcu cudowne szparagi (o tym co z nich zrobić poczytacie tutaj) no i rabarbar! Uznałam, że i on zasługuje na swojegło własnego posta i oto mam dla Was przepisy z rabarbarem i wskazówki co z nim zrobić, jak go przechowywać i czy warto go jeść? Bo rabarbar to nie tylko kompot i surowo wyjadane gałązki z cukrem (choć niezaprzeczalnie pycha!).
![Przepisy z rabarbarem - co zrobić z rabarbaru?](https://flymetothespoon.com/wp-content/uploads/2022/05/rabarbar-2-of-3-534x800.jpg)
Spis treści
ToggleRabarbar – właściwości odżywcze
Zacznijmy od tego, że rabarbar to warzywo, a nie owoc! Znany jest też pod nazwą rzewień i jest jego ponad 60 gatunków! Jest bogaty przede wszystkim w witaminy A,C,E – czyli tzw. witaminy młodości. Ma do tego sporo potasu, kwasu foliowego i błonnika oraz minerałów i super hiper ważnych antyoksydantów. Do tego bardzo mało kalorii! Czego chcieć więcej?
To warzywo docenią także kobiety przechodzące menopauzę, bo zawarte w nim fitoestrogeny poza właściwościami grzybobójczymi i antyutleniającymi pomagają złagodzić jej skutki. Zawiera też rapontyeniną, która spowalnia namnażanie się komórek nowotworowych i ma działanie antyalergiczne.
Brzmi cudownie? Tak jest, ale nie oznacza to, że możemy jeść go kilogramami. To ze względu na dużą zawartość kwasu szczawioweo, który przyczynia się do wypłukiwania wapnia z kości. Nie oznacza to, że mamy z niego rezygnować – warto jednak spożywać rozsądne ilości 🙂 Mniej możemy się przejmować, jeżeli będziemy go gotować lub piec, bo obróbka cieplna zmniejsza ilość szczawianów do 50%.
Jak przyrządzać rabarbar?
Przede wszystkim – nie obierać! Rabarbaru nie trzeba obierać, chyba że gałązki są bardzo grube i sztywne, wtedy można się pokusić o obranie twardszych fragmentów. Skórka rozmięknie podczas pieczenia czy gotowania, a dodatkowo nada pięknego kolorytu naszym daniom.
Rabarbar przygotowujemy inaczej w zależności od tego, co z nim robimy. W większości wypadków wystarczy go pokroić i dodać do ciasta. Jeżeli jednak dodajemy go dużo więcej lub przygotowujemy z niego przetwory warto dodatkowo posypać go cukrem, odstawić na kilka minut i odsączyć. Jeżeli ma być dodatkiem do owsianki czy jogurtu warto go krótko przesmażyć. Kroimy o na mniejsze kawałki i smażymy kilka minut z dodatkiem cukru.
![Przepisy z rabarbarem - co zrobić z rabarbaru?](https://flymetothespoon.com/wp-content/uploads/2022/05/rabarbar-1-of-3-534x800.jpg)
Jak przechowywać rabarbar? Czy rabarbar można mrozić?
Rabarbar spożywamy dość szybko od zakupu – błyskawicznie traci jędrność i staje się miękki. Nie oznacza to jeszcze, że mamy go wyrzucić, ale że warto się pospieszyć z jedzeniem. Rabarbar najlepiej przechowywać w lodówce, zawinięty w zwilżoną ściereczkę lub ręcznik papierowy.
Rabarbar można mrozić! Musimy go najpierw umyć, pokroić w małe kawałki i zblanszować. W tym celu wkładamy go do sitka, przelewamy wrzątkiem, a następnie lodowatą wodą. Wkładamy do woreczka i mrozimy.
A co dobrego możemy z niego zrobić?
Przepisy z rabarbarem
ŚNIADANIA I DESERY Z RABARBAREM
2. Jaglany budyń różany z rabarbarem
3. Placuszki gryczane z musem rabarbarowym
4. Dutch baby z musem rabarbarowym i truskawkami
CIASTA Z RABARBAREM
2. Wegańska tarta z rabarbarem i kremem budyniowym
3. Proste ciasto jogurtowe pełnoziarniste z rabarbarem i truskawkami
4. Wegański kokosowy tofurnik z rabarbarem
5. Moja ulubiona tarta z rabarbarem i budyniem migdałowym
6. Drożdżówki z serem i rabarbarem
7. Kokosowe ciasto jogurtowe z rabarbarem
8. Tarta light z kremem pattisiere i rabarbarem
POZOSTAŁE – RABARBAR NA WYTRAWNIE I PRZETWORY
2. Konfitura truskawkowa z rabarbarem
JAK PODOBAJĄ WAM SIĘ TE PRZEPISY ZE RABARBAREM? KTÓRE DANIE WYBIERACIE?
Najlepiej wszystkie! Rabarbar naprawdę warto jeść, bo jest zdrowy, pyszny i tani!🙂
Mam nadzieję, że te przepisy ze szparagami wywołały u Was ślinotok!