Dyniowe ciasto drożdżowe ze śliwkami
Żółciutkie, mięciutkie, pachnące jesienią – dyniowe ciasto drożdżowe ze śliwkami, które smakuje nawet 5ego dnia, rośnie w nocy i przypomina babcine wypieki. Pulchne, wilgotne, miękkie, a dodatek kruszonki to już śwlieczka na tym torcie!
Dyniowe ciasto drożdżowe ze śliwkami
Tortownica o średnicy 24 cm lub mniejsza 20 cm + kilka bułeczek 🙂
Składniki na ciasto:
- 10 g suchych drożdzy
- 130 g erytrolu lub cukru
- 1 łyżeczka cukru
- 500-600 g mąki orkiszowej jasnej lub pszennej
- 1 szklanka mleka
- 150 g rozpuszczonego i ostudzonego masła
- 1 żółtko
- 200 g gęstego puree z dynii
- szczypta soli
- 3-4 śliwki
Składniki na kruszonkę:
- 50 g mąki
- 30 g zimnego masła
- 30 g erytrolu
- 2 łyżki migdałów
Przygotowanie:
- Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
- W naczyniu mieszamy drożdże z 1 łyżeczką cukru, 5 łyżkami mleka i 1 łyżką mąki, odstawiamy na 5 minut.
- W misie mieszamy pozostałą mąkę (zacznij od 500 g) z drożdżami, mlekiem, erytrolem, żółtkiem, puree dyniowym i solą. Wyrabiamy ręcznie lub malakserem z hakiem, stopniowo dodając masło. Po kilku minutach ciasto powinno gładkie, elastyczne i nie lepić się do rąk (może bardzo delikatnie). W miarę potrzeby dodajemy więcej mąki (zalezy to mocno od tego, jakie mamy puree).
- Przekładamy ciasto do miski wysmarowanej olejem, przykrywamy szczelnie woskowijką lub folią i odstawiamy na noc do lodówki lub do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 1,5 godziny.
- Jeżeli ciasto rosło w lodówce wyciagamy je na pół godziny, aby nabrało temperatury pokojowej.
- Masło na kruszonkę siekamy, dodajemy pozostałe składniki (oprócz migdałów) i palcami wyrabiamy kruszonkę, gniotąc wszystkie składniki, wstawiamy do lodówki.
- Ciasto uderzamy dłonią, chwilę wyrabiamy i przekładamy do tortownicy (spód wyłożony papierem do pieczenia). Powinno sięgać mniej więcej do połowy tortownicy, jeżeli zostanie nam ciasto możemy zrobić z niego bułeczki.
- Do ciasta wciskamy pokrojone w ósemki śliwki, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 30-45 minut.
- Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni (góra dół).
- Posypujemy ciasto kruszonką i posiekanymi migdałami i pieczemy 1h – 1h 20 minut (do suchego patyczka).
Wskazówki:
- Puree dyniowe możemy kupić gotowe w puszce (w Polce trudno dostępne) lub zrobić je samemu. Wystarczy Dynię Hokkaido pokroic na mniejsze kawałki (nie trzeba obierać, ale trzeba wydrąży gniazda nasienne), przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, wymieszać z odrobiną oleju i piec około 25-30 minut w 180 stopniach (termoobieg) – do miękkości. Następnie zblendować.
- Jeżeli używamy mniejszej formy zostanie nam trochę ciasta. Możemy uformować je na kształt okrąłych bułeczek, posmarować jajkiem i piec około 30 minut razem z głównym ciastem. Można tez upiec je z takim nadzieniem jak do cinammon rolls. W moim e-booku „Słodki przemyt” znajdziecie też przepis na batatowe cinammon rolls z nadzieniem daktylowym – można wykorzystać to ciasto i użyć nadzienia z tamtego przepisu 🙂
- Przechowuj ciasto w temperaturze pokojowej, szczelnie zamknięte np. owinięte folią. W ten sposób nawet 3ego czy 4ego dnia będzie wilgotne!
SMACZNEGO!
Jeżeli chcecie być na bieżąco z tym, co pojawia się na blogu gorąco zachęciam do śledzenia mnie na Instagramie i Facebooku! A jeżeli masz ochotę na więcej przepisów zachęcam Ciebie gorąco do zakupu mojego e-booka „Słodki przemyt”.
Zobacz także:
Tagliatelle z sosem śmietanowym z kurkami i gorgonzolą
Burrata z pieczoną papryką i pesto
Tajskie curry z dynią, tofu i zielonymi warzywami
Tarta z rabarbarem i budyniem migdałowym
Jaja przepiórcze zapiekane z warzywami - z papryczkami padro...
Korzenna gryczanka jabłkowo - marchewkowa
Chutney śliwkowy na czerwonym winie
Sałatka z pora i ziemniaków
Falafele z łupin bobu
Prosty makaron z awokado, mozzarellą i łososiem z pomidorkam...