Wytrawne galette ze szparagami i rabarbarem – tarta rustykalna
Maj to szparagi. I rabarbar. Ubóstwiam oba, więc czemu by ich nie połączyć? Wytrawne galette ze szparagami i rabarbarem z farszem serowo – migdałowym to danie wytrawne, ale ze słodkim twistem. Idealne do lekkiej sałatwki albo samo na przekąskę lub kolacje. Bo rabarbar smakuje nie tylko na słodko!
Spis treści
ToggleCo to jest galette – czyli tzw. tarta rustykalna?
Galette to francuskie określenie na płaskie, swobodne w formowaniu kruche ciasto – choć w Bretanii galette oznacza gryczane naleśniki, więc nazwa może być czasami myląca. Notabene – przepis na nie znajdziecie tutaj. Galette w formie naszej tarty rustykalnej powstało w czasach normandzkich, wówczas zwane było po prostu gale, co zonaczało właśnie „płaskie ciasto”. W Polsce galette nazywamy również tartą rustykalną – i ta nazwa idealnie pasuje do jej wyglądu 🙂
Jak zrobić wytrawne galette ze szparagami i rabarbarem?
Czas przygotowania: 20 minut + 30 minut chłodzenia + 35 minut pieczenia
Ilość porcji: 4-6
Składniki na ciasto:
- 150 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej (możesz użyć jasnej orkiszowej albo pszennej białej lub pełnoziarnistej)
- 100 g zimnego masła
- sól
- 2 łyżki zimnej wody
Składniki na farsz:
- 100 g ricotty albo twarogu tłustego *
- 1 łyżka migdałów* (nadadzą się również orzechy włoskie, możesz rówież pominąć ten dodatek)
- 1 łyżka posiekanego tymianku i rozmarynu (w dowolnych proporcjach, najlepiej świeże)
- sól, pieprz
Pozostałe składniki:
- rabarbar – około 2 łodygi
- zielone szparagi – około 8 sztuk
- skórka otarta z 1/2 cytryny
- 1 łyżka migdałów (nadzadzą się również orzechy włoskie)
- świeży tymianek
- 2 łyżki miodu albo syropu klonowego
Przygotowanie:
- Szykujemy ciasto. Mieszamy na stolnicy mąkę z solą, wkrajamy zimne masło (kładziemy na wysypanej mąse i kroimy w miejsze kawałki) i wyrabiamy rękami, dodając odrobinę zimnej wody (około 2 łyżek). Zagniatamy krótko do połączenia składników, możemy wykorzystać malakser. Formujemy kulę, zawijamy folią lub woskowijką i wstawiamy do lodówki przynajmniej na pół godziny.
- Rozgrzewamy piekarnik do 190 stopni (góra dół).
- Szykujemy farsz. Ser (lub ricottę) blendujemy z migdałami, solą i pieprzem. Mieszamy z posiekanymi ziołami.
- Szparagi i rabarbar kroimy w kawałki o tej samej długości. Jeżeli rabarbar jest bardzo gruby, przekrajamy go najpierw wzdłuż. Rabarbaru nie trzeba obierać!
- Wyjmujemy ciasto i przekładamy je na papier do pieczenia. Wałkujemy dośc cienko (około 0,5 cm grubości), na kształt okręgu. Przekładamy papier z ciastem na blachę do pieczenia.
- Smarujemy środek ciasta serem, tak aby zostawić około 3 cm brzegi. Układamy szparagi i rabarbar tak, jak chcemy. Ja ułożyłam je w jodełkę, układając na zmianę szparagi i rabarbar i zmieniając kierunek układania w każdej „kolumnie”. Najlepiej jak spojrzycie na zdjęcie i spróbujecie najpierw ułożyć tak sobie kilka warstw na desce, a potem przełożyć je na ciasto.
- Zawijamy brzegi naszego galette. Najłatwiej jest to zrobić delikatnie zawijając z każdej strony papier, tak aby brzegi przykleiły się do wierzchu farszu.
- Pieczemy 35 minut w 190 stopniach, na środkowym poziomie. W tym czasie siekamy pozostałe migdały i prażymy je na suchej patelni do zrumienienia. Cytrynę myjemym sparzamy i wycieramy do sucha, następnie ścieramy z niej skórkę tarką o drobnych oczkach, uważając, aby nie zetrzeć białej części.
- Posypujemy gotowe galette migdałami, tartą skórką cytrynową i tymiankiem. Po pokrojeniu na kawałki i wyłożeniu na talerze polewamy odrobiną miodu albo syropu klonowego. Możemy też przed pokrojeniem posmarować gallete miodem za pomocą pędzelka.
*Wskazówki:
- Jeżeli zostanie Ci twaróg, rabarbar i trochę migdałów to masz już prawie wszystkie składniki na te drożdżówki z serem, rabarbarem i migdałową kruszonką.
- Jeżeli masz dość słaby blender, dobrze jest migdały wcześniej namoczyć np. na noc albo chociaż na godzinę. Masa nie musi być jednak idealnie gładka, więc blender powinien sobie poradzić z rozdrobnieniem suchych migdałów.
- galette świetnie smakuje z lekką sałatka – np. tą z borówkami i bazyliowym dressingiem.
Smacznego!
A może chcecie więcej szparagów?
Na blogu znajdziecie mnóstwo przepisów ze szparagami (jestem nieco uzalezniona 😀 ) – wszystkie znajdują się tutaj pod tagiem szparagi. Poniżej kilka przykładowych, może Was zainteresują!
A może szukacie pomysłów na rabarbar?
Wszystkie przepisy z rabarbarem znajdziecie tutaj. Poniżej kilka inspiracji: