Hummus z czarnym czosnkiem i szparagami
Jedliście kiedyś czarny czosnek? To czosnek ekologiczny, długo fermentowany w pełni naturalnie. Jego smak zmienia się całkowicie! Ma słodko – kwaśny posmak i nie wywołuje oddechu odstraszającego wampiry. Naprawdę warto go spróbować, bo jest też obłędnie zdrowy! Zapraszam Was na trochę więcej informacji o tym czosnku i po przepis na hummus z czarnym czosnkiem i szparagami!
Czym jest czarny czosnek?
Czarny czosnek to zwykły czosnek, ale poddany długotrwałej fermentacji w ściśle określonych warunkach. Taka fermentacja jest w pełni naturalna i trwa 6 – 9 tygodni. Proces ten pozwala na zwiększenie przyswajalności substancji odżywczych i stężenie przeciwutleniaczy, dzięki czemu taki czosnek jest obłędnie zdrowy!
To naturalny antybiotyk, który wspiera odporność i wzmacnia organizm. Zawarta w im lizyna przyczynia się nawet do opóźnienia lub uniemożliwienia przerzutów nowotworowych! Jego spożywanie może poprawić koncentrację, wspomóc wątrobę i poprawić funkcjonowanie mięśni i ścięgien. Jest super zdrowy dla naszych jelit i flory bakteryjnej, a na dodatek zawarty w nim aminokwas uczestniczy w tworzeniu kolagenu, sprawiając, że będziemy piękni i młodzi 🙂
Ja testowałam czarny czosnek od Juleko, który możecie kupić on-line tutaj. Możecie kupić całą główkę, ząbki lub gotową pastę. Wszystkie wersje mają te same właściwości.
Jak smakuje? Czarny czosnek nie smakuje jak zwykły czosnek! Proces fermentacji całkowicie zmienia jego smak, który staje się słodko – kwaśny. Jest on miękki, łagodny, a jego jedzenie nie grozi oddechem smoka. Bez problemu można jeść go na surowo, ale warto używać go jako dodatek do dań. Ja proponuję Wam przyrządzić hummus z czarnym czosnkiem i szparagami!
Hummus z czarnym czosnkiem i szparagami
Ilość porcji: 2
Rodzaj: wegańskie, bez glutenu, bez laktozy
Składniki na hummus:
- 1 puszka ciecierzycy
- woda z ½ puszki cieciorki
- 6 ząbków @czarnyczosnek
- 3 łyżki tahini
- sok z ½ cytryny
- 1 ząbek czosnku
- 4 łyżki oliwy, sól i pieprz
Dodatkowo:
- 5 zielonych szparagów
- 1 łyżka oleju z pestek dyni lub oliwy
- kilka rzodkiewek
- łyżka posiekanego szczypiorku
- łyżka pestek dyni
Przygotowanie:
Wszystkie składniki hummusu dokładnie blendujemy, w miarę potrzeby dodając więcej wody z puszki. Wykładamy na talerz.
Odcinamy zdrewniałe końcówki szparagów, resztę kroimy w mniejsze kawałki i podsmażamy na oliwie 4 minuty. Wykładamy na hummus, dodajemy rzodkiewkę, pestki dyni i szczypiorek. Polewamy olejem z pestek dyni. Zajadamy z dobrym pieczywem!
*Post powstał we współpracy z @czarnyczosnek
SMACZNEGO!
Jeżeli chcecie być na bieżąco z tym, co pojawia się na blogu gorąco zachęciam do śledzenia mnie na Instagramie i Facebooku! A jeżeli masz ochotę na więcej przepisów zachęcam Ciebie gorąco do zakupu mojego e-booka „Słodki przemyt”.