Mazurek z ajerkoniakiem i czarną porzeczką
Wiecie już chyba, że uwielbiam jeść i robić mazurki wielkanocne! Kiedyś w ogóle nie jadało się ich u mnie w domu, ale zaczęłam je piec i to się zmieniło diametralnie. Na blogu znajdziecie całe mnóstwo przepisów na mazurki, które zresztą możecie też podać każdego innego dnia, jako tartę. Tym razem przygotowałam coś dla miłosników likieru jajecznego – czyli mazurek z ajerkoniakiem i czarną porzeczką.
Mazurek z ajerkoniakiem
Czas przygotowania: 20 minut + 20 minut pieczenia + 1,5 godziny chłodzenia
Forma: 35 x 11 cm
Składniki na spód:
- 175 g mąki orkiszowej jasnej lub pszennej
- 2 łyżki erytrolu lub cukru
- 100 g zimnego masła
- 1 żółtko (zimne)
- 1 łyżka zimnego jogurtu lub śmietany
Składniki na nadzienie:
- ½ słoiczka dżemu z czarnej porzeczki lub z czarnego bzu
- 100 g białej czekolady
- 200 g serka śmietankowego typu Philadelphia
- 100 g likieru jajecznego
- szczypta soli
Do ozdoby:
- borówki lub maliny
- mięta
- suszone kwiaty
- miechunka
Przygotowanie:
- Przygotowujemy spód. Masło siekamy w małą kostkę, dodajemy do pozostałych składników i szybko wyrabiamy gładkie ciasto Formujemy kulę i wstawiamy do lodówki na 30 minut. Formę smarujemy dokładnie tłuszczem, wyjmujemy ciasto i wałkujemy. Wyklejamy nim dokładnie foremkę, nie zapominając o brzegach. Nakłuwamy widelcem i wstawiamy do lodówki na czas nagrzewania piekarnika do 200 ºC (góra dół). Pieczemy 20 minut. Studzimy.
- Przygotowujemy masę jajeczną. Białą czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, studzimy i dodajemy do niej ajerkoniak. Serek miksujemy krótko ze szczyptą soli, stopniowo dodajemy masę ajerkoniakową.
- Składamy mazurek. Na spodzie rozsmarowujemy cienką warstwę dżemu. Wykładamy na wierzch masę ajerkoniakową i dekorujemy wedle uznania (u mnie borówki, physallis i mięta). Chłodzimy co najmniej godzinę, a najlepiej dłużej.
Smacznego!
Inne mazurki, które gorąco polecam wypróbować to mazurek z musem malinowym i lemon curd, mazurek różany, mazurek z mango curdem czy mazurek z kremem matcha i malinami.