Kruche ciasto ze śliwkami i budyniem z migdałową kruszonką
Śliwki bardzo lubią się z ciastem drożdzowym (jak np. w tym cieście dyniowym) no i z ciastem kruchym! Ciasto idealne na późne lato, ale i na jesień to właśnie to kruche ciasto ze śliwkami i budyniem z migdałową kruszonką. Będzie pyszne zarówno w letnie upały, jak i wtedy, kiedy przyjdzie jesienna szaruga i zacznie Cię coś brać – a to niechybnie nas niedługo czeka. Wtedy weź do ręki temometr elektryczny, sprawdź co i jak, a jeżeli wskaże trochę więcej niż potrzeba zaparz sobie herbatkę i poproś kogoś (po co męczyć się samemu!), żeby upiekł Ci to ciasto na wyzdrowienie (i pocieszenie!). Będzie idealne!
Kruche ciasto ze śliwkami i budyniem z migdałową kruszonką
Czas przygotowania: 1 godzina i 30 minut
Foremka: 20 x 30 cm
Składniki na spód:
- 150 g mąki orkiszowej lub pszennej
- 100 g skrobi ziemniaczanej
- 50 g erytrolu lub cukru
- 150 g zimnego masła
- 1 jajko
- 1 łyżeczka cynamonu
- szczypta soli
Składniki na budyń:
- 250 ml mleka
- 1 łyżeczka wanilii w proszku lub ekstraktu
- 3 żółtka
- 50 g erytrolu lub cukru
- 1 łyżka mąki orkiszowej lub pszennej
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
- szczypta soli
- 1 łyżeczka cynamonu
Składniki na kruszonkę:
- 60 g mąki orkiszowej lub pszennej
- 100 g zimnego masła
- 70 g erytrolu lub cukru
- 50 g migdałów w płatkach
- skórka z 1 pomarańczy
- szczypta soli i cynamonu
Dodatkowo:
- około 10 – 15 śliwek węgierek
Przygotowanie:
- Szykujemy spód. Mieszamy mąki z erytrolem, cynamonem i solą, dodajemy kawałki zimnego masła i 1 jajko i wyrabiamy krótko do powstania jednolitej masy. Zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na co najmniej 30 minut.
- Szykujemy kruszonkę. Wsypujemy do miski wszystkie składniki i małe kawałki masła. Wyrabiamy palcami tworząc zbite grudki. Wstawiamy do lodówki.
- Szykujemy budyń. Mleko zagotowujemy, odstawiamy z ognia. Żółtka ubijamy z erytrolem i solą około 5 minut do powstania jasnej, puszystej masy. Dodajemy obie mąki i miksujemy krótko do połączenia składników. Wlewamy połowę mleka i mieszamy. Przelewamy całość do reszty mleka i gotujemy około 2 minuty do zgęstnienia masy. Studzimy.
- Wyjmujemy ciasto z lodówki i rozwałkowujemy je między dwoma arkuszami papieru do pieczenia. Górny zdejmujemy, dolny przekładamy do blaszki i palcami wykładamy dokładnie ciasto na całym spodzie blachy. Nakłuwamy widelcem i wstawiamy do lodówki na 30 minut.
- Rozgrzewamy piekarnik do 160ºC i pieczemy spód przez 30 minut. Studzimy. Zwiększamy temperaturę do 190ºC. Wykładamy na spodzie krem budyniowy oraz pokrojone na mniejsze kawałki śliwki. Posypujemy kruszonką. Pieczemy jeszcze 35 – 40 minut.
Smacznego!
Chcesz wiedzieć, jak zrobiłam to zdjęcie?
Robiąc to zdjęcie chciałam uchwycić ruch cukru pudru, poza tym zależało mi, żeby było dość minimalistyczne, ale oddawało już lekko jesienny klimat. Wykonałam je jeszcze swoją lustrzanką Nikona D750, w świetle dziennym. Tylne tło malowałam sama, przednie to stary stół z IKEI, który przemalowałam i postarzyłam. Deseczka była kupiona bodajże w Action.
Światło padało z prawej strony, ja ustawiłam samowyzwalacz i stanęłam z lewej, posypując ciacho cukrem pudrem. Użyłam tutaj obiektywu Nikona 105mm macro, ale świetnie sprawdzą się też obiektywy Sigmy również z serii macro (105mm) – takie zdjęcie można jednak wykonać także innymi ogniskowymi, wówczas jednak trzeba ustawić się nieco bliżej obiektu.
W obróbce podciągnęłam clarity i kontrast, dodałam lekką winietę i pobawiłam się nieco suwaczkami.
Podobają Ci się takie opisy zdjęć?