Korzenna gryczanka jabłkowo – marchewkowa
Jesień i zima to czas na gęste, aromatyczne i rozgrzewające śniadania pełne korzennych przypraw. Właśnie te przyprawy umilają mi coraz zimniejszą temperaturę i pozwalają przetrwać do zimy. Polecam Wam tym razem spróbować zamienić tradycyjną owsiankę na kaszę gryczaną i rozkoszować się korzenną gryczanką jabłkowo – marchewkową. Jest doskonała!
Kasza gryczana na słodko – czyli alternatywa dla owsianki
Gryczanka do świetna alternatywa dla owsianek i jaglanek, a na dodatek można zrobić ją zarówno na ciepło jak i na zimno. W wersji na zimno wystarczy zalać kaszę gryczaną niepaloną ulubionym płynem (np. mlekiem roślinnym) i odstawić na noc do lodówki. Tak przygotowaną kaszę możemy następnego dnia od razu jeść z ulubionymi dodatkami, zblendować tworząc budyń gryczany albo podgrzać i podawać na ciepło. W wersji na ciepło kaszę można też oczywiście ugotować tuż przed podaniem.
Właśnie ta ciepła wersja najlepiej smakuje jesienią i zimą, kiedy na dworze siąpi deszcz i atakuje zimno. Z ciepłymi jabłkami i śliwkami, z aromatycznymi przyprawami korzennymi – rozgoni wszystkie smutki. Przepis znajdziecie również w najnowszym wydaniu Magazynu Kocioł, wraz z całą masą pomysłów na wykorzystanie gryki. A przypominam, że magazyn jest do pobrania całkowicie za darmo.
Korzenna gryczanka jabłkowo – marchewkowa
Czas przygotowania: 20 minut
Ilość porcji: 2
Składniki:
- ½ szklanki suchej kaszy gryczanej niepalonej
- 1 – 1 ½ szklanki wody lub mleka roślinnego
- 1 jabłko
- ½ szklanki tartej marchewki
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka kardamonu
- 1 łyżeczka imbiru
- 1 łyżeczka karobu lub kakao
- 1 łyżka masła z orzechów włoskich, migdałowego lub orzechowego
- kilka suszonych owoców np. miechunki lub aronii
- 10 – 20 posiekanych i uprażonych na suchej patelni ulubionych orzechów
- 1 łyżka miodu lub syropu klonowego (opcjonalnie, ja nie dodawałam)
Przygotowanie:
- Kaszę płuczemy, zalewamy 1 szklanką wody i gotujemy 10 minut. Dodajemy startą marchewkę i ¾ jabłka (zostawiając kilka plasterków do ozdoby) i gotujemy jeszcze 10 minut. W miarę potrzeby dodajemy więcej wody. Kiedy kasza i warzywa staną się miękkie dodajemy przyprawy i opcjonalnie miód albo syrop klonowy.
- Możemy również zalać kaszę gryczaną 1 szklanką wody i zostawić na noc. Rano odsączamy, dodajemy ½ szklanki wody i resztę składników. Wtedy wystarczy gotować tylko 10 minut.
- Podajemy z ulubionym masłem orzechowym, plasterkami jabłka i suszonymi owocami.