Risotto z kurkami i morelami z czarnym ryżem
Kocham kurki. W sezonie jem je bardzo czesto i niestraszne mi ich oczyszczanie! Doskonale łączą się z tymiankiem, rozmarynek czy pomidorami, ale nie tylko! Sa też świetnym towarzyszem słodko – kwasnych moreli. Tym razem chciałam tych dwojga bohaterów połączyć w kremowym risotto, ale zabrakło mi ryżu arborio, więc powstało czarne risotto z kurkami i morelami – z czarnym ryżem. A co! Sprawdził się doskonale!
Podstawowy przepis na risotto
Uwielbiam risotto, bo podstawa jest tak naprawde zawsze jedna. Kiedy ją opanujemy możemy bawić się dodatkami, w zależności od sezonu i własnego uznania. To jak się robi risotto?
Na maśle podsmażamy czosnek i cebulkę, dodajemy suchy ryż – najlepszy jest arborio, możecie wykorzystać ewentualnie właśnie ryż czarny. Chodzi o wybór takiego typu, który długo się gotuje. Podlewamy winem, dodajemy sól (chyba, że używamy bulio, wtedy pomijamy!) i gotujemy do odparowania. Następnie dodajemy stopniowo gorący bulion lub wodę. Ja dodaję wodę zamiast bulionu, kiedy do mojego dania dodaję delikatne w smaku składniki – wyrazisty smak bulionu mógłby je przytłoczyć. W zalezności od dodatków dodajemy je na różnym etapie – te, które wymagają długiego gotowania możemy podsmazyć już z suchym ryżem (np. dynia, batat), inne dodajemy np. w połowie gotowania (cukinia) albo pod sam koniec (kurki). Co chwila mieszamy, aby ryż nie przywarł do garnka. Kiedy stanie się już miękki, ale nie rozgotowany (ma być al dente) i wsiąknie cały bulion, ściągamy garnek z gazu, dodajemy masło i parmezan. Pychota!
Właściwości czarnego ryżu
Dlaczego warto jeść czarny ryż? Okazuje się, że nie tylko dla jego wyjątkowego wyglądu (zobaczcie, jak pięknie komponuje się z kurkami!). To gatunek dośc rzadko trafiający na nasze stoły, a uważany za jedną ze szlachetniejszych odmian ryżu. Wiecie, że starożytnych Chinach był nazywany „ryżem zakazanym” – mógł go jeść tylko Cesarz i urzędnicy państwowi, a dla zwykłych obywateli był zakazany.
Zawiera on ogromną ilość antyocyjanów – one właśnie czarną barwę po ugotowaniu zmieniają w ciemny fiolet. Wykazują silne właściwości antyoksydacyjne, działają przeciwzapalnie i spowalniają procesy starzenia się. Czarny ryż zawiera ich więcej niż jagody, czy nawet winogrona!
Ten ryż zawiera ponadto dużo błonnika, pierwiastków takich jak cynk, żelazo czy betakaroten. Zewnętrzna łuska czarnego ryżu to nic innego, jak otręby. Czarny ryż jest pod tym względem dużo bardziej wartościowy, niż jego biała odmiana. Dodatkowo zawiera mniej kalorii i ma niższy indeks glikemiczny.
Risotto z kurkami i morelami z czarnym ryżem
Składniki (2 porcje):
- 3/4 szklanki czarnego ryżu – można tez użyć zwykłego ryżu arborio
- 2 łyżki masła
- 1/4 białej części pora
- 2 zabki czosnku
- 200 g kurek
- 5 moreli
- świezy rozmaryn, sól, pieprz i tymianek
- 3/4 szklanki białego wina
- 1,5 – 2 szklanki gorącej wody lub bulionu
- 2 łyżki parmezanu
- kiełki groszku lub natka pietruszki
Przygotowanie:
- W rondlu rozgrzewamy 1 łyżkę masła, smażymy pociekany czosnek i por przez około minutę, dodajemy suchy ryż i smażymy jeszcze minutę. Dolewamy wino i łyżeczkę soli, dusimy aż ryż je wciągnie.
- Następnie stopniowo dodajemy wodę i bulion i gotujemy łącznie około 30-40 minut, aż ryż będzie miękki, ale nie rozgotowany (al dente).
- Dodajemy kurki (w miare potrzeby pokrojone), morele pokrojone na ćwiartki, pieprz i tymianek i gotujemy pod przygtyciem 3 minuty.
- Gasimy ogień, dodajemy łyżkę masła i parmezan, mieszamy i wykładamy na talerze.
- Podajemy z kiełkami groszku zielonego lub natką pietruszki.