Comber jagnięcy z grilla bakłażanem i pitą czyli grillowanie z marką Weber
Lubicie grillować? Jaki grill wybieracie – klasyczny, węglowy, gazowy czy elektryczny? Ostatnio zostałam zaproszona przez markę Weber – wiodącego producenta grilli do przetestowania wszystkich tych opcji. Razem z grupą innych blogerek przygotowałyśmy swoje przepisy i wraz z osobami towarzyszącymi zgrillowaliśmy te dania na różnych grillach. Opowiem Wam zaraz o wydarzeniu, zaletach tych grilli oraz podzielę się z Wami przepisem na moje autorskie danie – comber jagnięcy z grilla z bakłażanem i pitą. Zapraszam do czytania!
Jaki rodzaj grilla wybrać?
Nasze spotkanie zaczęliśmy od przedstawienia nam każdego rodzaju grilla. Każdy z nich ma swoje wyjątkowe cechy i wydaje mi się, że trzeba wybór dostosować indywidualnie. Aby wybrac grill idealny trzeba się zastanowić, czy cenimy sobie tradycję i ten pierwotny klimat grilla węglowego czy może bardziej wygodę i komfort? Mi osobiście najbardziej podoba się grill gazowy i elektryczny ze względu na niesamowitą łatwość obsługi. Przy grillu węglowym trzeba się już nieco więcej namęczyć przy ustawianiu jego mocy – jako jedyny da nam jednak ten niesmowity, często tak bardzo pożądany posmak dymu. Idealny do grillowania mięs!
Na grillu węglowym usmażyliśmy comber jagnięcy. Grill od marki Weber można bardzo fajnie regulować – można również dokupić komin, który pomaga wytworzyć ciąg powietrza, aby brykiet szybciej się rozżarzał. Grill ma również pokrywę, dzięki czemu bardzo szybko się rozpala, a mięso pozostaje soczyste, a nie wysuszone. Comber wyszedł delikatny, rozpływający się w ustach – idealny!
Grill elektryczny służył do grillowania bakłażanów i cytryn – jest bardzo wygodny, można go używać nawet na balkonie, co jest niewątpliwie jego ogromną zaletą. Nie ma tutaj dymu, za to rozpala się do mega wysokiej tempertury i pozwala zgrillować wszystko, co do tej pory grillowaliśmy tylko na węglowym grillu. Bajka! Na dodatek ma dwie części i na każdej z nich można ustawić inną temperturę.
Na grillu gazowym Genesis upiekłam pity – jest on również bardzo wygodny, ma zamykaną pokrywę, a model, który testowaliśmy był ogromny – można było na nim zmieścić wszystko. Do grilli Weber można dokupić akcesoria, które świetnie się przydają – pity upiekłam na kamieniu do pizzy, trwalo to zaledwie kilka minut. Na tym grillu upiekliśmy również tartę!
Grillowanie z Weberem
Wydarzenie zorganizowane przez Weber, w którym uczestniczyłam było fantastyczne – razem z blogerkami @pysznieczyprzepysznie, @gotuje_bo_lubie_fit oraz @torty_moja_pasja przygotowywałyśmy nasze przepisy pod okiem doświadczonego grillmastera kacpra Salzmanna, któremu wszystko smakowało . Spotkanie odbyło się pod #grillgeneration – dziewczyny do wspólnego gotowania zabrały mamy, ja – starszego ode mnie chłopaka, a 7 lat to praaawie różnica pokoleń 😀 Dziewczyny przygotowały szaszłyki z kurczaka, piersi z kurczaka z mozzarellą i suszonymi pomidorami, gruszki z gorgonzolą oraz tartę z owocami. Ja razem z chłopakiem robiliśmy comber jagnięcy po arabsku z sałatką z mięty, grillowanego bakłażana i cytryny oraz pitę. Zapraszam Was po przepis – możecie ugrillować to na każdym rodzaju grilla!
Dajcie też znać w komentarzach, który rodzaj grilla wolicie – na jakim grillujecie najczęściej?
Comber jagnięcy z grilla bakłażanem i pitą
Ilość porcji: 2
Składniki na podpłomyk:
- 2 szklanki mąki pszennej
- ¼ szklanki oliwy
- ½ łyżeczki soli
- 7 g drożdży instant
- około 300-500 ml ciepłej wody
Składniki na comber:
- Comber jagnięcy – około 6-8 kotlecików
- 2 łyżki oleju
- 2 łyżeczki kminu rzymskiego
- 2 łyżeczki cynamonu
- 1 łyżeczka zataaru
- sól, pieprz
- 1 łyżeczka cukru brązowego
Składniki na sos do combru:
- ½ pomarańczy
- ½ limonki
- 1 łyżeczka sosu sojowego
- garść świeżej mięty
- 1 łyżka ziaren granatu
Składniki na bakłażana i sos:
- 1 czerwona cebula
- 2 małe bakłażany
- 1 łyżeczka zataaru
- 1 cytryna z cienką skórką
- garść świeżej mięty
- Oliwa z oliwek, sól, pieprz
- 200 g jogurtu greckiego
- 1 ząbek czosnku
Przygotowanie:
COMBER
Kroimy comber na małe kawałki (kotleciki). Nacieramy je olejem, dodajemy przyprawy. Marynujemy 30 – 60 minut. Grillujemy kotleciki około 1 minuty z każdej strony. Możemy również ugrillować comber w całości (tutaj wskazany już termometr) i dopiero potem pokroić na kotleciki.
W miseczce mieszamy sok wyciśnięty z pomarańczy i limonki z sosem sojowym i oliwą. Polewamy mięso takim sosem. Dekorujemy siekaną miętą i granatem.
PODPŁOMYK
Mąkę mieszamy z drożdżami i solą, dodajemy oliwę i stopniowo ciepłą wodę, aby ciasto nie kleiło się do rąk i było elastyczne. Wyrabiamy ciasto przez kilka minut. Przykrywamy ściereczką. Odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie odrywamy kawałki, wałkujemy na cienkie plasterki i grillujemy bezpośrednio na ruszcie albo na kamieniu do pizzy z obu stron, aż będą dobrze przypieczone.
BAKŁAŻAN
Cebulę i cytrynę kroimy w cienkie plasterki, czosnek siekamy. Bakłażana kroimy w plastry, mieszamy z zaatarem, 2 łyżkami oliwy z oliwek, solą i pieprzem. Plasterki cytryny mieszamy z 1 łyżką oliwy z oliwek, solimy i pieprzymy. Odstawiamy wszystko na 20 minut. Plasterki cebuli wkładamy do zimnej wody na około 5 minut, odsączamy.
Grillujemy plasterki bakłażana z obu stron aż zbrązowieją i zmiękną przez około 5 minut. Plasterki cytryny grillujemy około 2 minuty, często przewracając.
Ściągamy wszystko z grilla, kroimy plasterki cytryny na pół. Dodajemy miętę, 1 łyżeczkę oliwy z oliwek, solimy i pieprzymy.
W miseczce mieszamy jogurt z czosnkiem, solimy i pieprzymy.
Na talerzu układamy jogurt z czosnkiem, na to układamy bakłażana z cytryną. Obok układamy comber jagnięcy i serwujemy z pitą.
SMACZNEGO GRILLOWANIA!
Jeżeli chcecie być na bieżąco z tym, co pojawia się na blogu gorąco zachęciam do śledzenia mnie na Instagramie i Facebooku! A jeżeli masz ochotę na więcej przepisów zachęcam Ciebie gorąco do zakupu mojego e-booka „Słodki przemyt”.