Uroki Jeziora Como

Jeżeli kiedykolwiek będziecie w Mediolanie, nie dajcie się zwieść pięknej katedrze i otaczającym Was knajpkom z Aperolem Spritz. Mediolan jak dla mnie to nic specjalnego, wystarczy poświęcić na niego jeden dzień. Więcej czasu naprawdę szkoda – bo zaledwie 40 minut drogi od miasta znajduje się prawdziwa perełka, która nie pozwoli Wam o sobie zapomnieć. I jak tylko wsiądziecie do pociągu długo będziecie wspominać uroki Jeziora Como. Oto gotowy plan podróży wokół jezioro Como, który możecie wykorzystać, jeżeli zatrzymujecie się w Mediolanie i Bergamo. Zaatakowałyśmy jezioro z obu stron!

Uroki jeziora Como

Planując naszą podróż po północnych Włoszech zaopatrzyłyśmy się w doskonałą kartę io viaggio ovunque in Lombardia. Za 32,50 euro mogłyśmy dzięki temu przez 3 dni podróżować do woli po całej Lombardii wszystkimi możliwymi środkami komunikacji (włączając to pociągi, fenicular w Bergamo, autobusy, metro etc.). Dzięki temu przez dwa dni udało nam się zobaczyć 8 miasteczek urokliwie położonych wśród alpejskich skał, wychodzących na cudowne jezioro Como. Oto lista miejsc, które zobaczyłyśmy.

  1. Como

Zwiedzanie jezioro Como wypadało zacząć właśnie tutaj. Zresztą, z Mediolanu znajdziecie świetne połączenie kolejowe. Już pierwszy rzut oka na otaczającą nas rzeczywistość wywołał pierwsze achy i ochy (których jakoś brakowało w stolicy mody), chociaż okazało się już niedługo, że im wyżej jeziora, tym lepiej… otaczające nas Alpy i błękit wody nas po prostu zachwyciły.

Uroki jeziora Como

Como jest uroczym miasteczkiem i definitywnie warto zanurzyć się między kamienicami i pokręcić się trochę po wąskich uliczkach, rozkoszując się kawą czy lodami.

Uroki jeziora Como

Uroki jeziora Como - miasto Como

Z Como postanowiłyśmy dopłynąć promem do Bellagio. I to nie był najlepszy pomysł. Prom nie wchodził w cenę naszej otwierającej wszystkie drzwi karty, a ponadto był cały zamknięty – co oznaczało, że widoki można było podziwiać tylko przez bardzo brudne szyby w niezwykle dusznym pomieszczeniu. Droga powrotna autobusem była o wiele bardziej przyjemna.

Uroki jeziora como

  1. Bellagio

Nad jeziorem Como najbardziej podobało mi się to, że każde miasto, jakie widziałyśmy miało swój całkowicie osobisty klimat. Jako, że ich zwiedzanie zaczynałyśmy zazwyczaj od końca (trafiając do centrum miasta już je opuszczając) to udało nam się odkryć również te nieturystyczne miejsca. Bellagio ma ich całe mnóstwo. Ukryte zakątki, łódki „zaparkowane” przy małych prywatnych przystaniach, prywatne wille położone wśród wzgórz, małe winnice …

Uroki jeziora Como

Uroki jeziora Como

Uroki jeziora Como

Z kolei samo centrum miasta ma bardzo kurortowa atmosferę. Można tutaj pokręcić się wąskimi uliczkami pełnymi kuszących restauracji i barów, przysiąść na Aperola Spritz i pospacerować kwiecistą aleją przy samym jeziorze. Dołóż do tego 30 stopni ciepła i lekką bryzę, a otrzymasz idealne wakacje.

Uroki jeziora Como

Uroki jeziora Como

Uroki jeziora Como

  1. Nesso i Careno

Z Bellagio podjechałyśmy autobusem do Nesso. Sama podróż autobusem jest bardzo przyjemna – przez cały czas można podziwiać widoki, jak i kunszt kierowcy, który z niesamowitą prędkością przedziera się między wąskimi uliczkami i mija samochody nadjeżdzające z naprzeciwka.

Uroki jeziora Como

Zobaczenie Nesso zajmuje dosłownie kilkanaście minut – chociaż może w jego głębi kryje się więcej do zobaczenia. My poprzestałyśmy na części wychodzącej do jeziora i pokręciłyśmy się chwilę po pustych ulicach ukrytych wśród skał między skromnymi domostwami.

Uroki jeziora Como

Uroki jeziora Como

Z Nesso zrobiłyśmy sobie spacer do Careno, podziwiając niesamowite widoki. W samym Careno nie zostałyśmy długo, jednak ono niewątpliwie również ma swój klimat – to bardzo małe miasteczko, w którym raczej nie znajdziecie turystów.

Uroki jeziora Como

Z Careno wróciłyśmy autobusem do Como, a stamtąd do Mediolanu. Następnego dnia zwiedzałyśmy Bergamo, skąd również jest rzut beretem nad jezioro, więc postanowiłyśmy zobaczyć drugą część jeziora.

Uroki jeziora Como

 

  1. Lecco

Lecco wyróżnia się wysoką skałą piętrzącą się ponad miastem. Na jej tle rysuje się strzelista wieżyczka kościoła i aż prosi się o to, aby wokół niej latały jastrzębie. Cóż, jastrzębi nie widziałyśmy, ale ten widok i tak zrobił na nas niesamowite wrażenie.

Uroki jeziora Como

Uroki jeziora Como

Samo miasteczko jest małe, nie ma tam wielu restauracji, aczkolwiek my zostałyśmy na ciastko i kawę, a po krótkim spacerze wokół jeziora wsiadłyśmy do pociągu i pojechałyśmy bardziej na północ.

Uroki jeziora Como

  1. Varenna

Uroki jeziora Como

Varenna i Bellagio zrobiły na mnie największe wrażenie. Już wysiadając z pociągu w Varennie można poczuć jej leniwą, relaksującą atmosferę. Całe miasto jest okolone romantycznymi murami, po których można się przejść wdychając niesamowity zapach unoszącej się bryzy i przystając co chwila, aby podziwiać wszechogarniający błękit (jedyny błękit, jaki akceptuję!). Nieopodal jest również zamek, jednak nie miałyśmy już na niego czasu.

Uroki jeziora Como

W centrum Varenny znajdziecie cała masę urokliwych restauracji, a przechadzając się to w dół, to w górą wąskimi schodami możecie znaleźć miejsce idealne dla siebie. A jeżeli zechcecie nieco orzeźwienia – na południu miasta (kiedy będziecie kierowali się w stronę Lecco) znajdziecie mikroskopijną, kamienistą plażę. Tu możecie skorzystać z – niełatwej wbrew pozorom do znalezienia – możliwości wskoczenia w wody jeziora i odpoczynku.

Uroki jeziora Como

Uroki jeziora Como

  1. Varenna – Fiumelatte

Samo Fiumelatte nie ma w sobie nic wyjątkowego. Jednak koniecznie musicie przejść się trasą z Varenny do Fiumelatte. Prowadzi ona wzdłuż ogrodu botanicznego, urządzonego w hiszpańskim stylu. I wydaje mi się, że nie warto płacić, aby podziwiać go od wewnątrz, gdyż to właśnie z wysoka widać go lepiej, a jednocześnie taka perspektywa pozwala na podziwianie dalszej okolicy. Palmy, hiszpańskie wieżyczki, kwitnące kolorowe kwiaty na tle niebieskiej, spokojnej wody, okolone majestatycznymi Alpami, rozmazującymi się na horyzoncie – uwierzcie mi, to jedno z piękniejszych miejsc, jakie w życiu widziałam.

Uroki jeziora Como

Uroki jeziora Como

 

  1. Mandello del Lario

Pociągiem (z nieustannym widokiem na jezioro) dojechałyśmy jeszcze do Mandello del Lario. Bardzo spokojne miejsce, które można zwiedzić w przeciągu pół godziny. Nie ma tam wielu turystów, znajdziecie tutaj jeden główny, pusty plac. Jednak ma też swój klimat, który warto zobaczyć.

Uroki jeziora Como

Stąd wróciłyśmy do Bergamo, które zasługuje na odrębny wpis. Jednak Como i jego miasteczka były najważniejszym punktem tego wyjazdu. Żałuję tylko, że tak mało czasu uniemożliwiło nam wyjazdu jeszcze bardziej na północ i podziwiania jeziora z innej perspektywy. Bo już ten mały fragment, który widziałam, zrobił na mnie większe wrażenie, niż każde inne miejsce, które do tej pory odwiedziłam.

Uroki jeziora Como

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.