Dietojarska kuchnia żydowska – recenzja książki Fani Lewando

Dietojarska kuchnia żydowska to wybór przepisów Fani Lewando, która w okresie dwudziestolecia międzywojennego prowadziła w Wilnie restaurację „Dietojarska Jadłodajnia”. Serwowała w niej wegetariańskie potrawy kuchni Żydów aszkenazyjskich, a w latach 1936-39 była szefową kuchnina transatlantyku MS Batory na trasie Gdynia – Nowy jork. Była autorką pierwszej w Europie wegetariańskiej książku kucharskiej (napisanej w języku jidysz) – ta zawierała ponad 400 przepisów – przejrzały je, odtworzyły i wybrały tzw. Mecyje.

Dietojarska kuchnia żydowska - recenzja książki Fani Lewando

Wegetariańskie potrawy kuchni żydowskiej

Na wstępie książki możemy poczytać o historii Fanii i żydowskiej kuchni wegetariańskiej – i ten wstęp jest bardzo ciekawy! Dalej mamy wybór prostych, jarskich przepisów, które bardzo przypominają naszą polską kuchnię – mamy tu sałatki, zupy, kotlety, dania mączne, kasze, kugle z czulentami, puddingi, żydowskie latkes, konfitury, roladki, kompoty, a nawet lody! Do tego swojskie, minimalistyczne zdjęcia i piekne grafiki. Cudne wydanie Wydawnictwa Znak – bardzo przyjemna dla oka pozycja, która zachęca do wycieczki do kuchni. Ta książka może być świetnym prezentem pod choinkę!

Dietojarska kuchnia żydowska - recenzja książki Fani Lewando

Szukacie innych literackich inspiracji kulinarnych?

Z nowośi wydawniczych bardzo polecam Wam ksiązkę „Rozkosznie” i „Stambuł” – po recenzje starszych pozycji zajrzyjcie tutaj.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *