Wołowina po wietnamsku z brokułami i fasolką szparagową
Uwielbiam azjatyckie smaki! Są tak niezwykle aromatyczne, że można zachwycać się nad sposobem ich przyprawienia jeszcze długo po ich zjedzeniu. Na dodatek są zazwyczaj szybkie i proste w przygotowaniu, a jedyna trudność polega na zgromadzeniu składników. Ta wołowina po wietnamsku z brokułami i fasolką szparagową podbije Wasze serca i podniebienia, to mogę Wam zagwarantować!
Makaron ryżowy stir-fry z warzywami i wołowiną
Kocham wszelkie azjatyckie dania typu stir-fry za to, że robi się je tak szybko i doskonale smakują. Są przy tym najczęściej bezglutenowe, bo zwykle podawane z makaronem ryżowym lub ryżem. Możecie do nich dodać swoje ulubione warzywa i bawić się składnikami. Tak naprawdę największa trudność polega na skompletowaniu produktów, ale kiedy już je macie to przygotowanie takiego dania zajmuje dosłownie chwilę. Warto zatem mieć zawsze w domu sos sojowy, sos ostrygowy i sos rybny, a obiad będzie gotowy w kilkanaście minut!
Stir-fry możecie przygotować również w wersji wegetariańskiej, pomijając dodatek mięsa. Przepis ten przygotowałam dla Magazynu Kocioł, w którym możecie znaleźć więcej pomysłów na dania z brokułami.
A jeżeli macie ochotę na więcej kuchni azjatyckiej, to sprawdźcie też ten przepis na stir-fry z indykiem w sosie orzechowym albo tajski wegetariański stir-fry z warzywami.
Wołowina po wietnamsku z brokułami
Czas przygotowania: 15 minut + 10 minut marynowania
Liczba porcji: 2
Składniki na stir-fry:
- 200 g steku wołowego z antrykotu, rostbefu lub polędwicy wołowej
- ½ brokułu (same różyczki)
- ½ czerwonej papryki
- ½ szklanki zielonego groszku
- ½ szklanki zielonej fasolki szparagowej świeżej lub mrożonej
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki szczypiorku
- 2 łyżki sezamu
- 1 łyżka oleju
- 100 g ryżu lub makaronu ryżowego
Składniki na marynatę:
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżka sosu rybnego
- ½ łyżki cukru trzcinowego
- 2 łyżki sosu sojowego (bezglutenowego dla osób nietolerujących glutenu)
Składniki na sos:
- 1 łyżka syropu klonowego lub miodu
- 1 łyżka sosu ostrygowego
- 2 łyżki sosu rybnego
- 2 łyżki sosu sojowego (bezglutenowego dla osób nietolerujących glutenu)
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki suszonego chili w płatkach
Przygotowanie:
- Składniki na marynatę mieszamy, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Mięso osuszamy i kroimy w plasterki. Mieszamy z marynatą i odstawiamy w temperaturze pokojowej na 10 minut.
- Mieszamy ze sobą składniki sosu.
- Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy mięso 5 minut, mieszając. Dodajemy posiekany czosnek, pokrojoną w paski paprykę, 2 łyżki szczypiorku i pozostałe warzywa. Smażymy 2 minuty, po czym dodajemy sos, mieszamy i gotujemy pod przykryciem 8 minut. Posypujemy sezamem i pozostałym szczypiorkiem. Podajemy z ryżem lub makaronem ryżowym.