Wege musaka z soczewicą i recenzja książki „Ziemniaki”
„Zjedz mięso, ziemniaki zostaw”? U mnie to nie działa – podobnie jak autorki książki „Ziemniaki” – Kasia i Zosia Pilitowskie wole zostawić mięso, a pożreć wszystkie kartofelki. najlepiej na milion sposobów – no, uwielbiam ziemniaczki, pyrki, grule! W książce znajdziemy multum pomysłów na ich wykorzystanie – z własnej grządki, jak i z całego świata. I to są pyszne pomysły! Ja przygotowałam wege musakę z soczewicą, przetestowała ja dwójka ludzi i zniknęła w sekundę. Chętnie przetestuje inne przepisy!
Przepisy na dania z ziemniakami z całego świata
Bardzo podoba mi się prostota tej książki – specyficzne, klimatyczne zdjęcia i przepisy podzielone na bardzo fajne kategorie – mamy tutaj niezbędnik ziemniaczany (tu znajdziemy frytki czy pieczone ziemnioki), „zagniecione” (koptka i kluski), „smażone” (latkes czy placki), „zapiekane” (gratin i inne zapiekanki), „zlepione i jednogarnkowe” (pizza czy zupy), moje ulubione „z ziemniakami dookoła świata” (musaka czy tombet), a nawet „ziemniaki na słodko”! Tu znajdziemy przepisy na budynie, kisiele czy pączki. Generalnie – biblia każdego ziemniaczanego Łasucha i piekne wydanie Wydawnictwa Buchmann. Ja polecam!
Wege musaka z soczewicą
Przepis znajdziecie na str. 164 książki. Poniżej mój, bardzo delikatnie zmieniony w stosunku do oryginału:
Ilość porcji: 4-6
Składniki na farsz:
- 1 cebula
- 4 ząbki czosnku
- 100 g soczewicy czarnej (można użyć czerwonej lub brązowej)
- 1 puszka pomidorów (400g)
- sól, pieprz
- 1 łyżeczka cynamonu
Składniki na beszamel:
- 3 łyżki masła
- 3 łyżki mąki pszennej
- 250 ml mleka
- sól, pieprz
- 1 łyżeczka zmielonej gałki muszkatołowej
Pozostałe składniki:
- 500 g ziemniaków
- 3 średnie bakłażany
- sól
- sporo oliwy
- 100 g parmezanu
Przygotowanie:
- Bakłażany kroimy wzdłuż w około 0,5 cm cm plastry. Przekładamy do naczynia, solimy 1-2 łyżeczkami soli i odstawiamy na 30 minut. Po tym czasie odsączamy i smażymy partiami na złoto na oliwie. Bakłażany mocno ją chłoną, więc co partię nieco dolewamy. Odstawiamy.
- Ziemniaki kroimy w plastry o grubości około 3mm, gotujemy w osolonej wodzie 5 minut. Odcedzamy i odstawiamy.
- Soczewicę gotujemy wg przepisu na opakowaniu i odcedzamy.
- Na patelni rozgrzewamy odrobinę oliwy, dodajemy drobno pokrojony czosnek i cebulę i szklimy. Dodajemy pomidory, przyprawy i soczewicę, dusimy 5 minut.
- Szykujemy beszamel. W rondelku rozpuszczamy masło, dodajemy mąkę i intensywnie mieszamy trzepaczką. Wciąż mieszając dolewamy mleko i nie przerywając mieszania podgrzewamy, aż sos zgęstnieje. Wyłączamy ogień, doprawiamy solą, pieprzem i gałką.
- Rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni (termoobieg). Na dnie naczynia żaroodpornego (dość głębokie) układamy 1/3 plasterków bakłażana, 1/3 plasterków ziemniaka, przykrywamy połową farszu, ponownie układamy 1/3 bakłażana i pozostałe ziemniaki oraz resztę farszu. Przykrywamy ostatnią warstwą bakłażana, zalewamy sosem beszamelowym i posypujemy tartym parmezanem. Pieczemy 35 minut. Przed jedzeniem odstawiamy na 10 minut.
Wskazówki:
- Bakłażany, ziemniaki i farsz możesz przygotować dzień wcześniej, a następnego dnia tylko zlożyć zapiekankę i ją upiec.
SMACZNEGO!
Jeżeli chcecie być na bieżąco z tym, co pojawia się na blogu gorąco zachęciam do śledzenia mnie na Instagramie i Facebooku! A jeżeli masz ochotę na więcej przepisów zachęcam Ciebie gorąco do zakupu mojego e-booka „Słodki przemyt”.