Szparagi z halloumi i sosem tahini
Przez cały maj i czerwiec w mojej kuchni co kilka dni przewijają się zielone szparagi. Czasami nawet codziennie. Widzę je na straganie, jak wyciągają do mnie swoje cieniutkie łapki i krzyczą, żeby zabrać je do domu. To biorę. Bo grillowane smakują wyśmienicie. Szczególnie w połączeniu z sezamowym sosem i trzeszczącym w zębach serem. Szparagi z halloumi i sosem tahini. Idealne na grilla, idealne na efektowną kolację, idealne na śniadanie, idealne na co dzień. Po prostu – czego chcieć więcej?
Co na grilla zamiast mięsa? Czy wegetariański grill może być fajny?
Te szparagi zrobiłam sobie sama nad jeziorem, kiedy to znajomi mieli się zjechać dopiero następnego dnia. Kiedy wysłałam zdjęcie siostrze, stwierdziła: „Ej, nie możesz sobie odpuścić chociaż nad jeziorem? Karkówkę się wrzuca na grilla, a nie!”. A no właśnie nie. O ile cenię sobie pyszne grillowane mięsko, to moja dieta jest w 80% roślinna. Ok, to be exact – roślinno-serowa! A połączenie chrupiących grillowanych zielonych szparagów z przysmażonym serem halloumi i przygotowanym sosem tahini jest po prostu świetne. Serio. A przygotowanie zajmuje chwilę. A. I doskonale współgra z winem.
Szparagi z halloumi i sosem tahini
Składniki
- 1 pęczek zielonych szparagów
- ½ małego granata
- 200 gr sera halloumi
- 4 łyżki sosu tahini
- 2 łyżki kolendry (opcjonalnie)
Składniki na sos tahini
- 2 łyżki tahini
- Sok z ½ cytryny
- 1 ząbek czosnku
- Sól, pieprz, kumin
- 6-12 łyżek wody
- Przygotowujemy sos tahini – wszystkie składniki blendujemy aż sos stanie się biały, dodając tyle wody, aż uzyskamy pożądana konsystencję – mniej lub bardziej płynną.
- Szparagi łamiemy i grillujemy górną część na patelni grillowiej z odrobiną oliwy albo na grillu. Grillujemy je krótko, po ok. 2 minuty z każdej strony.
- Halloumi kroimy w plasterki i również grillujemy po ok. 2 minuty z każdej strony, na suchej patelni, aż zbrązowieje.
- Na talerzu układamy szparagi i halloumi, polewamy sosem tahini i posypujemy pestkami granata. Przyozdabiamy świeża kolendrą.