Najprostszy chleb na drożdżach bez wyrabiania z czarnuszką i migdałami (chleb orkiszowy)
Domowe pieczywo nie ma sobie równych – a najlepiej, kiedy robi się je bez czytania skomplikowanych przepisów, bez wyrabiania i wielkiej roboty. Ten najprostszy chleb na drożdżach z czarnuszką i migdałami robi się szybko, prosto, a smakuje jak z najlepszej piekarni. Więc jeżeli tylko macie drożdże, to polecam wrzucić ciasto do żeliwnego gara i piec 🙂
Prosty chleb orkiszowy bez wyrabiania
Wszystkie składniki na ten chleb wystarczy wymieszać, zostawić do wyrośnięcia, przelać do garnka żeliwnego (lub naczynia żaroodpornego) i upiec. I już. Pomimo, że to pieczywo jest na drożdżach, to nawet kilka dni po upieczeniu pozostaje smaczne. Zamiast migdałów i czarnuszki możecie użyć innych, ulubionyh dodatków np. oliwek i rozmarynu.
Przepis na najprostszy chleb na drożdżach z czarnuszką i migdałami
Składniki:
- 2 łyżeczki drożdży instant albo 35 g świeżych
- 1,5 łyżeczki cukru
- 600 g mąki orkiszowej jasnej (może być również pszenna)
- 1,5 łyżeczki soli
- 2 łyżki czarnuszki
- 1,5 łyżki posiekanych migdałów
- 525 ml wody
Przygotowanie:
- Drożdże rozpuszczamy w 5 łyżkach letniej wody z dodatkiem cukru. Odstawiamy na 5 minut.
- Mąke przesiewamy do dużej miski, dodajemy sól, czarnuszkę i migdały oraz drożdże i mieszamy. Dolewamy wody i mieszamy łyżką (ciasto będzie dość rzadkie i luźne). Przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na 2 godziny.
- Do piekarnika wstawiamy garnek żaroodporny (bez przykrycia) o średnicy około 20 – 24 cm i nastawiamy piekarnik na maksymalną temperaturę (u mnie 250 stopni – góra dół).
- Gdy piekarnik (razem z garnkiem się nagrzeje) wyjmujemy garnek, a wyrośnięte ciasto mieszamy łyżką i wlewamy do garnka, wyskrobując łopatką.
- Wstawiamy do piekarnika i pieczemy 5 minut bez przykrywki, następnie przykrywamy i pieczemy 30 minut.
- Zdejmujemy pokrywkę i pieczemy chleb jeszcze 5 minut, po tym czasie przykrywamy folią uluminiową i pieczemy kolejne 20 minut – aby sprawdzić czy chleb upiekł się w środku wyrzucamy go na deskę do krojenia (wystarczy obrócić gar do góry nogami i potrząsnąć) i postukać po dnie. Jeżeli bedzie głuchy dwięk znaczy, że jest gotowy. Jeżeli nie, niech wraca do pieca 🙂
- Wykładamy chleb na kratkę do pieczenia do ostudzenia.
Smacznego!
Inspiracją był dla mnie ten chleb z suszonymi pomidorami od Kwestia Smaku.