Co zobaczyć na Cyprze – i o czym wiedzieć przed wylotem
Kiedy kupiliśmy bilety na Cypr niemal nic o tej wyspie nie wiedzieliśmy – oczywiście, jak zawsze zrobiłam research, poczytałam o wyspie (i przede wszystkim o tym, co tu zjeść!), ale rzeczywistość okazała się dużo fajniejsza! Cypr zachwyca swoją różnorodnością – rano możemy kąpać się w morzu i wylegiwać na plaży, a w południe szusować na nartach, wieńcząc dzień lampką pysznego cypryjskiego wina i zajadając halloumi i souvlaki. Loty na Cypr można dorwać w bardzo niskich cenach, więc nie ma co się zastanawiać! Poniżej znajdziecie co nieco o tym co zobaczyć na Cyprze i o czym musimy pamiętać przed podróżą.
Cypr – czyli co to właściwie za wyspa
Cypr jest niezwykle ciekawą wyspą – mieszają się tutaj wpływy greckie, tureckie i brytyjskie. Dzięki temu możemy doświadczyć całej tej mieszanki kultur, jednocześnie dogadując się z każdym po angielsku. Większość terenu wyspy stanowi oczywiście Republika Cypryjska, ale jest tu również terytorium Wielkiej Brytanii – brytyjskich baz Akrotiri i Dhekelia, zaś północna część wyspy to nieuznawana na arenie międzynarodowej Turecka Republika Cypru Północnego.
Znajdziemy tutaj wszystko! Piaszczyste i kamieniste plaże, spektakularne klify, ośnieżone stoki gór, słone jeziora, plantacje oliwek, cytrusów i lasy cyprysowe. Brzmi cudownie, prawda? Dlatego, jeżeli wybieracie się na Cypr to szukujcie aparaty i zabierzcie ze sobą co najmniej dwie duże karty pamięci, bo na pewno czeka Was robienie miliarda cudownych zdjęć!
O czym należy pamiętać przed podróżą na Cypr?
Jest kilka rzeczy, o których trzeba koniecznie pamiętać, zanim udacie się na Cypr, a mianowicie:
- na Cyprze obowiązuje ruch lewostronny – my wynajęliśmy auto i mój Wojtek świetnie sobie z tym poradził, ale na początku było to bardzo stresujące!
- weźcie ze sobą adaptery do gniazdek! Na Cyprze wtyczki są brytyjskie, nie podłączycie niczego bez adapterów.
- na Cyprze przestawiamy zegarek o godzinę do przodu.
- obowiązującym językiem jest głównie nowogrecki, ale bez problemu dogadacie się wszędzie po angielsku.
- w większości miejsc bez problemu zapłacicie kartą, ale nie wszędzie – więc warto mieć ze sobą trochę gotówki (waluta to euro)
- Cypr należy do UE, więc do wjazdu wystaczy Wam dowód osobisty. Przy wjeździe na teren baz brytyjskich nie ma żadnych kontroli granicznych.
- to miasto kotów! Koty są absolutnie wszędzie, więc ich miłośnicy będą zachwyceni!
Co zobaczyć na Cyprze? Kilka wybranych miejsc
Cape Greco
Nasz absolutny faworyt! Wybrzeże Cape Greco położone na południowym wschodzie wyspy. Nie ma potrzeby zatrzymywać się w Ajia Napa (miasto typowo kurortowo – imprezowe – no, chyba że lubicie!), lepiej od razy zajechac kawałek dalej podziwać nieziemski kolor wody i fantastyczne klify. Bardzo żałowaliśmy, że nie mieliśmy przy sobie drona, bo z góry widok musi byc naprawde niesamowity – dlatego już przeglądam różne rodzaje dronów – może przydadzą się na następny wyjazd? Co tutaj zobaczyć (do wszystkich atrakcji podjedziecie bez problemu autem)?
- Sea Caves i Błękitna Laguna – najsłynniejsze, cudowne jaskinie morskie. Kolor wody i widoki są cudowne! Bez problemu dojedziecie tutaj autem.
- Most Kamara Tou Koraka – piekny skalny naturalny most, nie mozna na niego wejść – i bardzo dobrze, inaczej już by go nie było. Stąd można przespacerować się kawałek dalej i zobaczyć – naszym zdaniem niezbyt urokliwy, ale pięknie położony kościół Agioi Anargiroi
- Konnos Beach – tutaj zatrzymalismy się na krótkie pływanie – widoki nieziemskie (wiem, powtarzam się 🙂 – piaszczysta plaża, klify porośnięte zielenią wokół.
- Jaskinie cyklopa – można do nich dojechać, ale my zrobilismy sobie pół godzinny spacer od Konnos Beach. Na miejscu znajdziecie spora jasknię, która z zewnątrz nie wygląda i białawe, kolorowe kamienie przy plaży.
- Co tutaj zjeść? – kanapki w Louis’ Sandwich Bar! Kompletnie niezpozorna budka pośrodku niczego, gdzie za 4-6 euro dostaniemy wypasione cypryjskie przepyszne kanapki. Przy okazji zostalismy zaproszeni do stolika znajomego właściciela, poczęstowani winem i lokalną wódką i dostaliśmy butelkę wina na do widzenia, żebyśmy o nich pamiętali 🙂
Góry Trodoos
Jeżeli znudzi Wam się plaża, piasek i gorą to warto podjechać około 2 godziny wgłąb lądu i zachwycić się wspaniałamy i dośc wysokimi górami Trodoos! Są w sumie całkiem podobn do polskich Beskidów, ale takie te cyprysy trochę inne 🙂 Szykujcie się na śnieg – nawet latem! Możecie zabrać ze sobą narty, bo załorocznie działają tutaj stoki narciarskie.
Co tutaj zobaczyć?
- góra Olimp – najwyższy szczyt Cypru, na sam szczyt nie wejdziemy, bo jest zajęty przez bazę wojskową, ale warto podjechać pod sam szczyt. Stąd prowadzi około 3h okrężny szlak Atlantis – mieliśmy w planach o przejść, ale ilość śniegu pokonała nasze obuwie.
- miasteczko Trodoos – my byliśmy tylko przejazdem, stąd wiedzie inny okrężny szlak – Artemis (4-5 h), to też typowo górskie miasto z budkami z jedzeniem
- klasztor Kykkos – można zwiedzić go za damro, tylko muzeum jest płatne. Piekne mozaiki i obrazy robią spore wrażenie, warto podjechać!
- wodospady Millomeris i Caledonia – pod Millomeris można podjechać samochodem, my zdecydowaliśmy się na godzinny trekking (w obie strony) z miasteczka Platres – bardzo przyjemny spacer z cudownymi widokami. Sam wodospad również robi wrażenie!
- co tu zjeść? – my zjedliśmy w miasteczku Platres w Kaledonia Rotis Taverna. Pyszna salatka cypryjska, koupepia – czyi cypryjskie „gołąbki” w liściach winogron, pita i cypryjskie wino.
Larnaka
Miasteczko, do którego warto wpaść na chwilę, nie na dłużej – my tutaj spaliśmy i potraktowaliśmy je jako baze wypadową. Stare miasto (dzielnica turcka Skala) jest najładniejsze, pełne knajpek, ale poza sezonem ożywa dopiero w weekendy. Warto przejść się plażą lub promenadą biegnącą wzdłuż niej. Jest tutaj również zamek, który mozna zwiedzić odpłatnie. Największą atrakcją jest piękna cerkiew św. Łazarza!
Koniecznie podjedźcie też nad Słone jezioro – tutaj mozna zobaczyć malowniczo połozony meczet Hala Sultan Tekke, a w okresie zimowym – flamingi! My mieliśmy szczęście spotkać je jeszcze na początku kwietnia!
Co tutaj zjeść i wypić?
- Paul’s Coffee Roasters i Koffea Espresso Room – dla miłośników dobrej kawy, także w metodach alternatywnych. To durgie to tylko okienko na wynos, to pierwsze to też cudne wnętrze i patio.
- StoArtos Coffee Bakery – tutaj zywkle zgarnialismy śniadanie na miejscu lub na wynos. Mnóstwo lokalnych wypieków na słodko i na słono.
- Dimitris Souvlaki – nasz absolutny ulubieniec! Całkowicie niepozorna knajpa, prowadzona przez starsze małżeśtwo. Proste pity z frytkami i wybranym wnętrzem: souvlaki, halloumi i nasza ukochana seftalia (cypryjska kiełbasa z przyprawami). Do tego najlepsza sałatka greka, tzatziki i nieziemskie wino. Szykujcie się na ogromne porcje!
- Souvlaki.gr – kolejna tania opcja z pitami, souvlakami i sałatkami. My zjedlismy tutaj sałatkę greką i zapiekaną fetę. Pycha!
Limassol
To miasto street-artu! Jedno z dwóch największych miast Cypru i jedyne, gdzie mieliśmy problem z darmowym parkingiem 🙂 Wpadliśmy tutaj tylko na 2 godziny, a szkoda – mnóstwo maleńskich, uroczych knajp kusiło swoim wnętrzem. Warto przejść się ulica Zik Zak, na końcu której znajduje się meczet i dojść do placu Saripolou, podziwiając po drodze murale. Jedzenia Wam nie polecimy, nic tu nie jedliśmy 🙂
Kourion
Każdy kto lubi starożytne ruinki będzie zadowolony! Tuz obok Limassol znajdziemy stanowisko archeologiczne Kourion, gdzie za cenę 4,5 euro mozemy przejść się ogromnym terenem i podziwiać pozostałości starozytnych domów, łaźni, świątyń i mozaik. My mielismy szczęście, że akuart latały tutaj paralotnie, co tworzyło piekny krajobraz! Kawałek dalej znajduje się jeszcze Sanktuarium Appolo Hylatesa – lepiej zachowane, ale dużo mniejsze (wstęp 2,5 euro).
Jeżeli macie chwilę czasu to zajedźcie do mokradeł Akrotiri, gdzie znajduje się wraz statku Akrotiri – statek ten w roku1970 przewoził drewno i uleł zatopieiu na skutek pożaru i sztormu. Załoga przezyła, wraz został w końcu zwiedzony nad wybrzeże – robi wrażenie!
Skała Afrodyty
Kawałek dalej od Limassol, jeszcze na terenie Wielkiej Brytani znajduje się plaża Afrodyty z pieknymi skałami – to tutaj miała narodzić się z piany ta bogini. Cudowne miejsce! Warto przyjechać i zostać choć na chwilę, aby popływać i nasycić się widokami.
Lefkara
Małe miasteczko, którego w ogóle nie mieliśmy w planach, ale znajdowała się na trasie z Trodoos do Larnaki. Niezwykle urokliwe uliczki i piękne położenie! Lefkara słynie z produkcji koronek i srebrnych wyrobów – w dzień i w sezonie można tutaj oglądać Panie, które je robią.
Podobają Wam się zdjęcia? Macie jakieś pytania?
Cypr to jeszcze wiele wiele do odkrycia! Nie zdążyliśmy zobaczyć Pafos, Nikozji, ani tureckiej części wyspu. To, co zobaczyliśmy nas zachwyciło! Ja właśnie robię przegląd albumów na zdjęcia z tej podróży – tyle mamy pieknych wspomnień! Wywołujecie zdjęcia z wakacji? Warto! Te w formie elektronicznej jednak całkowicie inaczej się ogląda 🙂