Bezglutenowy piernik marchewkowy – gryczane ciasto marchewkowe z przyprawami korzennymi
Lubicie piernik? To na pewno pokochacie to ciasto! To bezglutenowy piernik marchewkowy – ciasto marchewkowe z przyprawami korzennymi, które pachnie cynamonem i imbirem, idealnie komponuje się z kawą lub herbatą i poprawia nastrój w jesienne lub zimowe wieczory.
Bezglutenowy piernik marchewkowy
To ciasto marchewkowe z powodzeniem możecie upiec również na święta, zamiast tradycyjnego piernika. Jest mocno aromatyczne i doskonale wpasowuje się w klimat świąt, a dla osób chorych na celiaklię lub nietolerujących glutenu będzie idealne!
Nie oznacza to, że musicie czekać do świąt, bo to będzie też idealna opcja na jesienną szarugę lub polską złotą, jesień. Proste, szybkie, bez cukru. I można jeść i jeść i jeść bez końca.
Przepis na ten piernik przygotowałam dla Magazynu Kocioł, znajdziecie go w jesiennym numerze wraz z mnóstwem innych cudnych pomysłów na wykorzystanie gryki.
Gryczane bezglutenowe ciasto marchewkowe z przyprawami korzennymi
Czas przygotowania: 15 minut + 30 minut pieczenia
Wielkość formy: tortownica o średnicy 22 cm lub blacha 20cm x 20 cm
Składniki:
- 1 szklanka mąki gryczanej + 2 łyżki do posypania tortownicy
- 1 szklanka startej na drobnych oczkach marchewki
- ½ szklanki erytrolu, ksylitolu lub cukru
- 3 jajka
- ½ szklanki oleju kokosowego lub rzepakowego
- 2 łyżki kakao
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżeczki imbiru
- 1 łyżeczka kardamonu
- 1 łyżka masła do posmarowania tortownicy
Składniki na polewę:
- ½ tabliczki gorzkiej czekolady
- 50 g masła
- 1 łyżka kakao
- 2 łyżeczki cynamonu
Do dekoracji:
- orzechy laskowe lub włoskie
- suszone owoce np. aronia albo miechunka
Przygotowanie:
- Rozgrzewamy piekarnik do 180ºC. Spód tortownicy wykładamy papierem do pieczenia, boki smarujemy masłem i obsypujemy mąką.
- Jajka ubijamy z erytrolem lub cukrem. Stopniowo dodajemy olej, ciągle miksując. W drugim naczyniu łączymy pozostałe składniki. Następnie dodajemy je do jajek i miksujemy do połączenia.
- Wykładamy ciasto do tortownicy i pieczemy 30 minut.
- Składniki na polewę, oprócz cynamonu, rozpuszczamy w rondelku. Polewamy nią ciasto i dekorujemy według uznania np. orzechami laskowymi i suszonymi owocami. Wkładamy do lodówki do zastygnięcia polewy. Posypujemy cynamonem.
Smacznego!
A jeżeli szukacie tradycyjnego piernika świątecznego to wpadnijcie po przepis tutaj. Jest pyszny i wilgotny!
Zagościł na naszym świątecznym stole 🙂 Proste w przygotowaniu i pyszne – takie przepisy uwielbiam ♥️ nikt nie zorientował się, że to tzw. zdrowe ciasto 😉
Ale super! Właśnie to jest najlepsze w zdrowych ciastach – jak się nie mówi z czego są, to wszystkim smakuje 🙂
Pyszne, aromatyczne ciasto ♥️ Jestem nim zauroczona i z pewnością będę je powtarzać aby zaspokoić swoje słodkościowe zachcianki na diecie Low Fodmap 😁 Polecam nie przejmować się tym że ciasto za wiele nie rośnie bo i tak jest puszyste 😊 A dla mniejszych smakoszy korzennych nut polecam zmniejszyć ich ilość bo są naprawdę wyczuwalne co mnie osobiście urzekło ♥️
ogromnie się ciesze, że zasmakowało! <3